مطالب خوشمزه و خواندنی

عبارت فست ‌فود تبدیل به نماد زندگی مدرن و ماشینی شده است . جف آردر می ‌گوید : ما در زمانـه ‌ای زندگی می ‌كنیم كه پیتزا زودتر از نیـروی پلیـس به خانه‌هایمان می ‌رسد . نسل حاضر آمریكا را نسل فست ‌فود می نامنـد ، اما برخلاف آنچه فكـر می ‌كنیم ، عرضـه ی سریع غذاهای حاضر و آماده ، پیشینه ی تاریخی دارد و مختص قرن حاضر نیست . در روم باستان ، دكـه‌های فـروش نـان و زیتـون وجـود داشتـه اسـت . در شـرق آسیـا مـغـازه‌هایی بـوده‌انـد كـه رشتـه ‌فرنگی آماده عرضـه می‌ كردند . در خاورمیانه ، از سال‌های دور تا امروز دكه‌های فروش فلافل را داشته‌ایم . در هند قدیم انواع اغذیه ی آماده وجود داشته است . در كشورهای غرب آفریقا نیز از قدیم‌ الایام ، بروشت می ‌فروختند كه نوعی كباب چوبی است . اما فست ‌فود به شكل امروزی دقیقا در هفتم جولای 1912 و در آمریكا متولد شد . در این روز رستورانی با نام "اتومات" در نیویورك افتتاح شد كه در واقع نوعی كافه ‌تریا بود . آنها غـذاهای از پیـش آماده را در محفظـه‌های گـرم ‌كننـده ی شیشـه‌ای قـرار می ‌دادنـد و مشتـریـان از طریـق دستـگاه‌های سكـه‌ای اقـدام به خریـد آن می‌ كـردند . اتومات خیلی زود شعبـات متعـددی در گوشـه و كنـار آمریكا افتتاح كرد و 20 سال بی ‌رقیـب باقی ماند . بالای در ورودی رستورانهای اتومات نوشته بود : "ما كار مادران را كم كرده‌ایم ."
غـذاخـوری هـای بـه درد بخـور دنیـا ، در کشـورهـایی کـه غـذاشـون رو دوست ندارید ، بـه درد میخورن . چون ساندویچ های اینها در همه جای دنیا استاندارده .
McDonald's : بزرگترین رستوران زنجیره‌ای جهان است ، که به طور روزانه 52 میلیون مشتری دارد . محصـولات مک‌دونالد عبارتنـد از : همبـرگر ، چیـزبرگر ، مرغ ، سیب زمینی سـرخ کـرده ، صبحانه ، نوشابه‌ها ، شیرشربت و دسرها .
KFC : کی‌اف‌سی (در انـگلیسی : KFC) مخفـف کلمـه Kentucky Fried Chicken (بـه معـنـای مرغ سوخاری کنتاکی) ، نام یک رستوران زنجیره‌ای آمریکایی است که در سال ۱۹۵۲ میلادی آغاز به کار کرد و هم اینک در بیـش از یکصـد کشـور جهان دارای بیش از سیزده هزار رستوران است .
Burger King : برگر کینگ یـک رستـوران‌های زنجیـره‌ای است که محصـولات آن بیشتـر شامـل همبرگر است . هماننـد مک دونالدز ، برگر کینگ در بسیاری از کشورهـای جهـان شعبـه دارد . اولیـن شعبـه از این رستوران در سال ۱۹۵۴ در شهـر میامی در ایـالت فلوریـدا در آمریکا افتتـاح شد .
PizzaHut : پیتزا هات نام یک رستوران زنجیـره‌ای بین‌المللی است که بیش از ۳۴،۰۰۰ شعبـه در ۱۰۰ کشور جهان دارد .محصولاتش پیتزا ، پاستا ، نان سیر ، کتف بوفالو و دسرهایی ماننـد بیسکوییت شکلاتی برای عصرانه است .
غذاها تنـوع بسیـار زیـادی دارند ، هر سـرزمینی غذاهای مخصـوص بـه خـود را دارد که یکی از جاذبه های هر کشـوری غذاهای خاص و ویـژه آن سرزمیـن است و گردشگـران بسیاری ترجیح می دهند در زمان رفتن به دیگر کشورها ، غذاهای همان جا را تجربه کنند .
اما برخی غذاها شهـرت جهانی تری پیـدا کرده اند ، شاید چون مـواد اولیه شان در همه جای دنـیـا قـابـل دستـرس اسـت یـا شایـد ایـن کـه طعـمـی دارند که مـردمـان از ملـل مختلـف آن را می پسنـدند . نتـایج یک نظـرسنجی در 17 کشور دنیـا و از 16422 نفـر انجـام داده ، نشـان از رواج بیشتر غذاهای غربی در کشورهای مختلف دارد .
در ایـن نظـرسنـجـی غـذاهـا را بـه 10 دسـتـه اصلـی تقـسیـم کـردنـد و از شـرکت کنـنـدگان در نظـرسنجی خواستنـد آن ها را براسـاس علاقـه شان مرتـب کننـد . در ایـن نظـرسنجی فست فودها جزو پرطرفـدارترین غذاهای دنیـا قرار نگرفتنـد ، چنان که KFC در رده 107 و مک دونالد در رده 113 قرار گرفت .
اما پرطرفدارترین غذاهای دنیا بر اساس این نظر سنجی ، پاستا است که در انواع و مدل های مختلـف پختـه می شود . البتـه پاستا با اختـلاف کمی در صـدر این فهـرست قـرار گـرفته و رده های دوم و سوم هم به آن نزدیک بوده اند .
گفته می شود 350 شکل مختـلف برای درسـت کردن پاستا وجـود دارد که معـروف ترین آن ها اسپاگتی ، ماکارونی ، فوسیلی و لازانیا هستند .
فهرست کامل پرطرفـدارترین غذاهای دنیا بدین شرح است : 1) پاستا - 2) گوشت - 3) برنج - 4) پیتـزا - 5) مـرغ - 6) مـاهی و غذای دریـایـی - 7) سبـزیجـات - 8) غذای چیـنـی - 9) غذای ایتالیایی - 10) غذای مکزیکی
مطالب قبلی